İçeriğe geç

Yükselen borsalar… Yeni dünya ve gerçekleşecek Türk Kengeşi

Çöküşe engel olmak için, Korona virüsü ile beraber tüm dünyada adeta sokağa saçılan ABD doları,  borsalarda gerçek olamayacak fiyat seviyeleri yaratıyor .

Öncelikle ABD tarafında sistemin devamını, borsaların çökmemesi ve petrol fiyatlarının yüksek kalmasına bağlayan bir bürokrasi anlayışı hakim. Amerikan doları, dünyanın rezerv para birimi olması, ülkelerin dolar borcunun çok fazla olması ve ABD tarafından kendi ülkesine güvenmeyen kitleler yaratılarak,  ABD dolarının ayakta tutulması gibi nedenlerle, ne kadar basılırsa basılsın değerini koruyan bir para birimi oldu. ABD dolarını ayakta tutan en büyük unsur ise korkudur. Korku…tıpkı sigorta şirketlerinin gelirinin ana nedeni olduğu gibi doların da beslenme kaynağıdır. Her kriz dönemi parasının değerini korumak isteyenler dolara koşmuştur. Amerikan hazine bonosu riski olmayan yatırım aracı kabul edilir. Halbuki en borçlu ülke ABD ‘dir. En yüksek kredi notuna sahiptir. Aslına bakarsanız Türkiye ondan çok daha iyi ve reel rasyolara ve varlıklara sahip. Ama hem savaş gücü, hem diplomasi, hem finans ve medya derken dünyada herşeyin merkezi olan bir ülke olduğu için her şey iyiydi çok yakın zamana kadar. 

Amerikan sistemini ve ona bağlı petro dolarları yaratanlar kendi içinde anlaşmazlığa düşünce sermaye önce Avrupa Birliği sonrasında Çin ve Uzakdoğu gibi merkezlere dağıldı. Şişirilmiş reel olmayan doların değeri içinde birikim halinde büyük bir enflasyon bombası taşıyor. Çünkü daha 2008’ de 800 milyar dolar olan para arzı 2020’de 6 trilyon doların üstüne çıktı. Nerdeyse 10 katı arttı, aynı şekilde devam ederse 2030 yılından sonra ne olacak ? 60 trilyon dolar mı? Kaç katı artabilir ki ? Wall Street bankerleri nerede doyarlar ? Ne kadar kar etmek gözlerini doyurur? Wall Street’ in yüksek karlılığı, sürdürülebilir bir karlılık mı ? 

Peki enflasyon ne oldu aynı dönemde 10 katı arttı mi ? Hayır… İşte bu doların içinde biriken, sıkışan ve her an serbest kalmayı bekleyen enflasyonist baskıyı yaratıyor. Balon devamlı zehirli gaz ile şişiriliyor. Havasını almak ise mümkün değil çünkü zehirli…Sistem balonu patlatmak zorunda ve tüm toplum o zehirli gazı soluyacak.Bunun nedeni insanoğlunun bitmek bilmeyen kar hırsıdır…

Bunun farkında olan Globalist kartellerin başındaki sermayedar aileler, a, b, c, planları yaptılar. ABD’de dağılmak üzere olan 52 eyaletin 6 veya 7’ye bölündüğü düşünülürse, 6,7 parça olan bir ABD dolarına sahip çıkmak yerine, demir yumrukla ve tek adamla yönetilen bir ülkeye gidelim dedi bir kısmı ve pozisyonunu ona göre aldı.

Hatta kanun değişti ve ülke lideri ömür boyu lider olacak şekilde yeni bir yönetim anlayışı hakim oldu.

Dünyanın karteller için önemli tüm ülkelerinde tek ve güçlü liderlik sistemlerine geçildi. Yeni sisteme kimse itiraz edememeliydi.

Kartellerin bir kısmı AB devam etmeli diyordu, ve sürece geç dahil oldular. 

Ekonomik gerçeklik, ABD dolarının bu durumunu kaldırmıyor, ABD’nin birinci ve ikinci dünya savaşları sonrasında üretim patlaması ve cari fazla vererek bu günlere geldiği unutulmamalı. Şu an ise doları ayakta tutan tek unsur KORKU’ dur.

Acele edenler bir grip pandemisi planı ile harekete geçerken, diğerleri olayın dışında kaldı. Korona ile beraber planlar alt üst oldu. Globalist kartellerin işi hızlı tutanları afişe olmuş, diğerleri ise yavaş kalmanın talihiyle yeni sisteme katılmak üzere harekete geçmişlerdi…sistemin devamını isteyen ve hızlı davranan ABD derin yapılanması başarısı ne kadar sürdürecek bilmiyorum ama ekonomik gerçekler var. Sistem tek şekilde ayakta kalabilir, daha fazla paylaşarak ve yeni Gates’ler yaratmadan. Kar hırslarını frenleyerek. Borsaları suni parayla ayakta tutarak ya da petrol tahvilleri için Fed’i feda ederek değil. Fakirin daha aç kalmasını sağlayarak, zenginin daha da lüks yaşaması için uğraşan bir devlet modeli artık olmamalı. 

Nasdaq borsası nerdeyse korona virüsü seviyesi öncesi, şişmiş fiyatlarına geri döndü. Bu borsaya yatırım yapanlar, yeni gelecek bilançolarla fiyat kazanç oranları 200’ler seviyesinde olan teknoloji şirketlerinin, fiyat kazanç oranlarının, düşecek karlarla beraber 1000’ ler seviyesine çıkmasına bakacaklar. Bu şirketlerin bir çoğu desteklere rağmen batacaklar, çünkü artık ne olursa olsun ABD içinde eyaletler arası fikir ayrılıkları, çatışmalar ve ayakta kalanı kendine çekmek için eyalet promosyonlarI olacak. Hiçbir güçlü eyalet, güçsüzü sırtında taşımak istemeyecek.

Medya ile toplum mühendisliği yapan globalist kartellerin fikir ayrılığı içine girmesi, ulusalcı cepheler ile karşı cephelerin çatışması, toplumun bölünmesine yol açacaktır. ABD bir süre kendi içinde sorunlarını çözmek durumunda olduğu için, dışarıda çok fazla etkin olamayabilir.

Akdeniz’de petrol arama faaliyeti ve Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü durum korona nedeniyle tersine döndü.Artık kimse Akdeniz’de petrol aramaktan bahsetmeyecek. Suriye ve Libya tarafında da aynı şekilde Türkiye lehine dönen bir atmosfer olacaktır. Aşı her şeyi değiştirecek diyenlere, covid-19 dan sonra 20-21….1000….100 bin… ucu sonsuza dayanan çeşidi var bu gribin. Her bitti dendiğinde yenisi geldi.Aşı ancak insanları kısırlaştırmakta ve otizmli çocukların ortaya çıkmasında başarılı olabilir.

Türkiye artık sadece kendi adına değil, 600 milyonluk Türkçe konuşan devletlerin tümü adına, daha dengeli adımlar atarak liderlik yapması gerektiği bir döneme girmiştir.

Bundan sonrası sadece Türkiye içinde değil Türkçe konuşan devletlerin tümünde birlik dönemidir. Artık KENGEŞ zamanıdır.

Korona sonrasında dünyada yeni bir düzen kurulacak belki 1929 krizinin çok daha kötüsü yaşanacak iken Türkiye, Gıda,Tarım, İlaç ve Sağlık ,Enerji, Savunma ve Teknoloji alanında kendi kendine yetebilmelidir. 

Her şey eskisi gibi olmayacak, hiçbir zaman 3 ay öncesine dönemeyeceğiz ve kendi kaderimizi çizmek zorundayız.

Şu an ABD gibi dünyanın bir jandarması yoktur. Her ulus kendi kurallarını koyacaktır.

Borsalara  gelince…

Dünyada globalist borsa hareketlerinin ve trendlerinin sonu gelecektir. 

Artık Avrupa borsaları çıkarken, Amerikan borsaları da, gelişmekte olan ülkelerin borsaları da çıkmayacak hatta rakip konumlar nedeniyle tam tersi olduğunu göreceğiz.Öncelikle buna alışalım artık “Ezberler bozulacak “…

Avrupa birliği ‘de bir süre sonra Euro’yu ve geleceğini konuşmaya başlayacak, kendi içinde bir savaşı tetikleyebilecek bir bölünme yaşanması riski var.

Türk borsasında da hisse senetleri, yabancının hakim olduğu hisseler dışında neredeyse eski seviyelere gelmiş durumdadır. Endeks hisselerin ağırlığını, yabancının olmadığı hisse senetleri ile değiştirip, endeksi yükseltmek ise borsa yönetiminin elinde. Kimse yabancı satışı olacak hisse senedini yükseltmeye çalışmak istemiyor. Küçük hisseler ise hisse bazında inanılmaz yükselişler yapabiliyorlar. Manipülasyon cezası 3 yıl hapise çıkmasına rağmen bir çok hisse senedinde sert hareketler görüyoruz. Eskiden para cezasına çevrilen veya ertelenen cezalar yerine, bu yeni yasa ile cezaevine giren borsacılar olacaktır. Tutuklu yargılama olursa buna da şaşırmam, geçmişte bu tür sert hareketlere katılımda bulunan yatırımcılar da suça iştirak etmekten ceza aldılar, bu yüzden dikkatli olsunlar. Borsa kumar oynama yeri değildir, çok sert yükselen hisse senetlerini almak yerine, yasal piyango oyunlarında kazanma olasılığınız daha fazla olabilir.