İçeriğe geç

Kimdir?

Ben Ali Bahçuvan, öncelikle size kendimi tanıtmak isterim.
 
Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Ali Bahçuvan, üye temsilcisi (broker) olarak başladığı iş hayatına, yatırım uzmanı, fon yöneticisi, stratejist ve ekonomist olarak devam etmiştir.
 
2001 yılında profesyonel çalışma hayatından ayrılmış, sadece kendi yatırım kararlarını yönetmeye başlamıştır.
 
2002-2005 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. 2001 yılında BORYAD’ın (Borsa Yatırımcıları Derneği) kuruluşunda kurucu başkan olmuştur.
 
BORYAD’ın uluslararası yatırımcı federasyonları Euroshareholders (Avrupa Birliği Yatırımcılar Federasyonu) ve WFIC’a (Dünya Yatırımcılar Federasyonu) tam üye olarak veto yetkisiyle kabulü, kendisinin Başkanlığı sırasında gerçekleştirilmiştir.
 
Avrupa Birliği Yatırımcılar Federasyonu tüzüğündeki “AB üyesi olmayan ülkeler, tam üye olamaz” şeklindeki madde, “Türkiye tam üye olmasa da tam üye statüsünde kabul edilir” şeklinde değiştirilmiştir. Aynı zamanda Euroshareholders, Türkiye’ye uygulanan vize politikasını protesto amacıyla genel kurulunu BORYAD misafirliğinde Türkiye’de yapmıştır.
 
Çok uluslu şirketlerin Türkiye’de satın aldıkları şirketlerin yurtdışındaki genel kurullarına katılarak Türk yatırımcıların haklarını savunmuştur. 
 
13 sene BORYAD  Başkanlığı sonrasında, borsadaki ilk sivil toplum örgütü olan  Borsa Uzmanları Derneği başkanlığını yapmıştır. Halen Finansal Yatırımcılar Başkanıdır.
 
Halen yurtiçi ve yurtdışında yatırımları ve ortaklıkları bulunmakta; enerji, teknoloji ve internet alanındaki yatırımlarına hız vermektedir.
 
Bu arada Trakya bölgesinde aileden kalma tarım arazilerinde ve Ege bölgesinde yeni edindiği tarım arazilerinde doğal ve organik sertifikalı tarım, zeytinlik ve zeytinyağı, kırsal turizm ve yerel tohumların tekrar tarıma kazandırılması faaliyetlerinde bulunmaktadır.
 
Sahibi olduğu paraajansi.com.tr ve borsametre.com.tr adlı internet siteleri ile ekonomi haberciliği yapmaktadır.