İçeriğe geç

ÜÇKAĞIT BORSASI

Tüm dünyada faizlerdeki düşüş, alternatif alanlarda getiri yetersizliği ve artan işsizlik, kitlelerin umudunu borsaya yöneltti. En başta finansal okur yazar olmayan (finansal cahillerin) akın ettiği piyasalar tam bir kumarhane haline geldi. Daha önce sanal paralar gibi hiçbir dayanağı olmayan varlıklarda (belki de yokluk ismi verilmeli) kumar oynayıp kazananın az, kaybedenin ise çok fazla olduğu bir dönem yaşadık.

Daha da öncesi sahte işlemler ile sahte aracı kurumların ve bunun yanında foreks piyasasına yatırım yaptığını sanan yatırımcılara karşı pozisyon açan gerçek aracı kurumların %80- 95 karlı çıktıklarını açıkladıklarını da gördük. BU FURYADA FOREKS ARACI KURUMU AÇMAK ÇOK KARLI OLDU, HESABA PARA YATIRANIN PARASININ YÜZDE 95 İNİ KAYBEDİP, PARASININ SİZE GEÇECEĞİNİ BİLİYORSANIZ, NEDEN ARACI KURUM AÇMIYORSUNUZ? Bu furyada kaybedenleri, kazananları Fetö ve benzeri bağlantılı hareketleri araştırmak amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kuruldu ve işlem limitleri düşürüldü ama sonuçta o dönemde vatandaşın milyarlarca dolar tasarrufu, parayı Londra’ya gönderenlere gitti. (Londra’da yasalar katıdır, tek bir şüphe (hele de Türkseniz) paranızın yok olmasına ya da 7-8 sene sürecek dava koşuluna bağlı blokesine yol açar.

Türkiye gibi , tasarruf birikiminin bu kadar sınırlı olduğu bir ülkede daha önce izinsiz halka arzlar ile yüzbinlerce insan dolandırılmadı mı?

Derken herkesin gözü önünde ceryan eden Çiftlikbank ve benzeri ponzi operasyonları….Bir yandan üçkağıtçılık tavan yaparken, bakıyoruz BİST KOTASYON YÖNETMELİĞİ değişmiş ve küçük şirketlere borsanın kapısı kapatılmış. KÜÇÜK ŞİRKETLERİ İSTEMİYORUZ ÇÜNKÜ ÇOK MANİPÜLASYON OLUYOR…Peki sorun KOBİ’ ler mi? Asıl sermaye ihtiyacı olan ve asıl katma değeri yaratacak olan KOBİ’ ler unutmayın ki Apple, Facebook, Microsoft, Tesla vs’de KOBİ olarak başladı. Manipülasyon sadece küçük hisse senetlerinde mi oluyor? Fenerbahçe küçük bir hisse senedi mi? BİST acilen bu yaptığı yanlıştan dönmelidir. KOBİ’LER YOK OLURSA TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇÖKER. TOBB bu konuda neden sessiz onu da anlamadım.

Manipülasyonu yapanlar, sisteme yatırımcı taşıyan pazarlama ekipleri gibi olmuşlar. Cebinde üç kuruşu olan çevresine topladığı üç beş adamla önce hisse senetlerini topluyor, sonra yukarı çekiyor ve en üst noktada Anadoluyu köy kasaba dolaşarak satıyor. Bunun için pavyonlarla anlaşanı bile varmış. Daha sonra sosyal medya icat oldu ve genç kesime de twitter, telegram üzerinden ulaştılar. Bir arkadaşım son zamanlarda büyük manipülasyonlara konu olan bir şirketin genel kuruluna gitti ve izlenimi şu oldu’’ valla sandım ki askerlik şubesine geldim’’.

Sosyal medyada delikanlı olanı kendi ismi ile kaçak güreşeni başka takma isimlerle esip gürlüyor. Toplasan kaç hesap vardır en aktif? 1000 tane, bir gecede hepsini evinden alır devlet isterse…. bu gücü var ama kullanmıyor. Neden kısmı ayrı bir yazı konusu ama ayyuka çıkanları da yakında hapise atacaklarını biliyorum, çok yakın zamanda görürsünüz…

1929 krizinde de ABD’ye bakarsanız tek yürüyen sektör kumar ve piyango sektörü olmuş. Özellikle de en fakir gruplar üzerinde… bu da ayrı bir sosyolojik olgu ve şu anda borsalar üzerinde hakim.

Şimdi tabii tezgahın içinde olanlar sürecin farkında değil ve bana kızıyor olabilirler. 400 bin kişi yeni geldi borsaya ,bunlar para kaybettikçe sayısı azalacaktır. Sayısı azaldıkça sıra yavaş yavaş tezgahın içinde olanlara gelecek ve manipülatör eski kazandırdıklarını en yakın çevresi dahil geri almak durumunda kalacaktır.SİSTEM BÖYLE BANA KIZMAYIN. Testi illaki kırılacaktır ve kolay yoldan kazandığınızı (eğer kaçırmazsanız) kaybedeceksiniz….

Diğer taraftan yatırımcıyı nereye kadar koruyacaksınız? DEVAMLI İNTİHARA TEŞEBBÜS EDENİ KORUMAK MÜMKÜN MÜ? Burada kumar oynayamayan saçma sapan sanal para vs gibi yerlerde Türkiye’ye hiç faydası olmayan yerlerde para kaybedecek halbuki burada Kobi’lere halka arz kolaylığı sağlanırsa ekonomiye katkı çok üst düzeyde olur. Yani dünyada manipülasyonun suç sayılmadığı tek borsa olsak bütün dünyadan buraya sermaye akmaz mı? İşlem yasağı denen şeyi de kaldırsak ve tüm dünyada parayı çeken en büyük kumarhaneyi mi inşa etsek? ŞAKA DEĞİL GERÇEKTEN DÜNYADA BU ŞEKİLDE YÜZEN MİLYARLARCA DOLAR VAR.HEM SANAL PARADA HEM BORSADA O PARA BURAYA GELEBİLİR.

Yaklaşık bir ay önce piyasalar yatayda zig zag hareketlere girebilir, bu bir süre sürer, KAĞIT BAZINDA HAREKET OLUR… ve yatırımcıyı BİR ANDA DEĞİL yavaş yavaş döner gibi keserler demiştim. Dediğim zig zag hareketler bir aydır devam ediyor ancak artık yeni bir trend oluşması gerekiyor. Önce gaz bulundu haberiyle oluşan hareket, sonrasında spor hisseleri vs ile yatırımcı bir miktar parasını daha kaybetti. Yeni haftaya ise bir şirketin haftasonu kap açıklaması damga vuracak, sosyal medyada şirketimiz ile ilgili manipülasyon yapanları dava edicez demelerini beklerdim. Ama devletin de görüşlerine çok değer verdiği bir gazeteciyi suçlamışlar. Borsa şirketleri borsaya açıldıktan sonra ne kadar bedelli yapmış? Ne kadar temettü dağıtmış? Bu konuda halktan en fazla parayı alanların borsadaki fiyat artışı ne olmuş araştırılmalı bence…

Altın pandemi sürecinin tekrar canlanacak olması nedeniyle hareketli olabilir ve petrol ile ters hareketi söz konusu. Dolar yurtiçi piyasada sert hareketlerin devamını getirebilir mi? İzlemek gerek zaten bu konuda yorum yapmakta yasaklandığı için bir şey demek zor… Bol kazançlar ve şunu unutmayın ki önce kaybetmemek önemlidir, çünkü yüzde elli kaybederseniz aynı seviyeye gelebilmek için yüzde yüz kazanmanız gerekir.