İçeriğe geç

Şeker Gibi Borsa…

Para doğruyu eğriltecek güce sahiptir ve piyasaya pompalanma hızına bağlı olarak ekonomide ve toplumsal hayatta çeşitli garipliklere yol açar…

Dünya ekonomik sistemi halkı borçlandırmaya dayalı, borçlu toplumun ise çalışmak zorunda olması üzerine kuruluydu. Sistemi kuranlar bunun bir yere kadar devam edebileceğinin bilincindeydi ve bu bir yere kadar idare etti. Daha fazla devam edemeyeceğini önceden hesap eden bir grup yönetici azınlık, yapay zeka, kontrol edilebilir hibrit yarı insan klonları, nüfusu azaltma ve robot teknolojileri üzerinde yoğunlaştı. Hayvan klonlama, yapay et ve topraksız bitkiler ayrı bir uğraş konusu oldu. Sistemi belli bir teknolojik birikime taşıyan vatandaşlara artık ihtiyaç kalmadığını ve dünyayı bir grup mutlu azınlığın yaşadığı bir yer haline getirmek gerektiği yazılıp çizilmeye başladı. Üretim için robotlar yeterli olacak yenilebilir enerji yatırımları ise yüzde 90 oranında azalmış nüfusa fazlasıyla yeterli olacaktı.Klonlama ile eski tohum ve hayvanlar yeni bir dünyada yeni bir nesil için Nuh’un gemisi görevini görebilirdi.

Savaşlar Yerine Altyapıyı Yok Etmeyen Biyolojik Silahlar Tercih Edildi.

Bunun ardından patlayan pandemi dalgası ile gelinen noktada sistemin bitmeye ne kadar yakın olduğu görüldü . Henüz zamanı gelmemiş bir bombanın pimini erkenden çekerek insanoğlunun yok oluşunu yavaşlatmaya çalışanlar diğer taraftan hali hazırda yürüyen bir sistemi de yok etme ile karşı karşıya kalmış olabilirler mi?

Dünyada konuşulanlar Britanya imparatorluğunun (kurucu hanedanlar ile) tekrar yükselişi, ABD’de pentagon ve uzantılarının ağırlığının arttığı bir dönem ve globalist kartellerin CEO’larının bir kısmının biat diğer kısmının intihar ettiği bir dönem…Çeşitli ünlüler hakkında başta pedofili olmak üzere çeşitli skandalların ve yeni pizzagate skandallarının ,broken arrow adıyla okullar ve okulların fonlayıcısı olan ünlü ailelere uzanma dönemi….

Petrol fiyatlarının eksiye bile geçtiği bir dönem yaşayan dünya ekonomisi gördük, sonrasında sistem batmasın diye devletlerin üst üste açıkladığı teşvik paketleri, eksi faiz söylemi, patlamaya hazır enflasyon bombası ardından stagflasyon ve sistemin yıkılışı görülebilecek olanlar. Sistem eğer toplumun yüzde biri için çalışıyorsa nereye kadar ayakta kalabilirdi?

ABD tarihinde Fed ilk defa çöp bono (junk) denen nerdeyse batmış organizasyonların tahvillerini de satın almak zorunda kaldı. ABD tarihinde ilk defa ana borsa yükselişi 6 tane büyük hisse ile oldu. Yükselenler düşenler endeksine bakanlar borsa yükselmedi ki diyebiliyorlar. Bu arada Tesla yılbaşından bu yana nerdeyse 4 katına çıktı.

Türkiye’nin borsası da şeker gibi, çünkü bir şeker firması borsanın en değerli hissesi haline geliverdi. Komik gözüken olayların sonu hep hüzünle mi bitmek zorunda ? Bazı şirketler için devletler sanırım yeni kar mekanizmaları kurmak ve manipülasyonu serbest bırakmak zorunda kalacak. Yoksa yer çekimi diye bir şey var ve bir parayı havaya attığınız da nasıl orada kalmıyorsa bilançoların desteklemediği fiyat hareketleri de öyle olabilir.

Virüsün zayıfladığı yaz aylarında vaka sayılarını patlatıp,sürü bağışıklığı ile kışa hazırlık yapan Avrupa ve ABD gibi lüksümüz olmadığı için, turiste ihtiyaç duyduğumuz için maske takmaya devam ediyoruz.

Kamu bankaları fırsatçılık yapıp fiyat artışı yaptıkları gerekçesi ile bir çok otomobil firmasına ucuz krediyi kesti. Enflasyonu arttırırlar diye belki de ama TUİK var kafanıza takmayın. Dünyanın en pahalı arabası Türkiye’de ne demiş atalarımız? At, avrat, silah

Borsada çift tepeye yakınız büyük ve güçlü bir para girişi olmadığı sürece bu seviyeler direnç oluşturacak.Eğer Çin devletinin borsada yaptığı alım ve vatandaşa siz de alın hemen baskısı gibi bir hareket olmazsa sert hareketler beklemiyorum.Bazen zig zag çizgi daha moda olur .

Altın ve gümüşte yükseliş devam edebilir. Petrol fiyatlarında ise ekonomideki durgunluğun devam etmesi etkili baskı yaratıyor.

Eylül ile beraber tüm dünyada siyasete bağlı sert hareketlere hazırlık yapılacaktır. En sıcak havaları yaşadığımız ay belki de bu önümüzdeki ay olacaktır…