İçeriğe geç

Petrol fiyatları eksiye geçti, peki neler oluyor?

Bir piyasada bir malın fiyatının eksi olması demek malı aldığınızda üste para verilecek demektir.Petrol fiyatı eksi ise petrol aldığınız için satıcı size üste para vermesi gerekir.Ama bu spot piyasa bu malın fiyatı ise vadeli piyasada eksiye geçti, reel fiyatların yanında piyasada pozisyonu olanların gücüne bağlı olarak hareket edebiliyor bu piyasalar.Mayıs vadede elinde deposu olmadığı için fiziki teslimat istemeyenler alıcıya para teklif ediyor deniliyor.Ancak sorun elinde pozisyon tutanların verebileceği fiyat ne olursa olsun, elindeki pozisyonu vermek zorunda olmasından kaynaklanıyor.

Bu piyasada uzun süredir sıkışmış durumda olan büyük uluslararası kartellere ait finans kurumları ve fonlar olduğu konuşuluyordu. Şimdi bu fiyatlarla spot petrol 5.50 seviyelerinde Mayıs -2 ve teslimat zamanı yaklaşan kontratta alıcı az Haziran ise 22 dolar, bu fiyatlar kimleri batırdı önümüzdeki dönem göreceğiz.

Petrol fiyatları böyle iken borsalar para enjekte ederek yukarı alınabilir mi? Evet zaten şu an borsaların yükselmesinin tek nedeni de bu zaten. Devlet para verirse onlar da petrol nedeniyle sıkıntı içinde oldukları teminat varlıklarını, hisse senedi fiyatını yukarı çekerek kapatırlar ve batmazlar.

Ulus devletler ve globalist kartellerin savaşı daha nelere yol açacak göreceğiz. Eğer ulus devletler, kartellerin şirketlerine yönelik bir operasyona girerse bunun sonuçlarını da ayrıca tartışmak gerekiyor.