İçeriğe geç

Önümüzdeki hafta piyasanın yönü nasıl olur?

Geçtiğimiz haftayı 985 civarından gelen tepki çıkışı ve sonrasında yaşanan geri çekilme ile geçiren borsada önümüzdeki günleri neler bekliyor?

Öncelikle alternatif yatırım araçlarından kaçan yatırımcı kitlelerinin yoğun alımları sonucu hak etmeyen hisse senetleri başta olmak üzere hızla çıkış yapan borsa endeksi, faiz ve dövizdeki yükselişe paralel olarak düşüşe geçti.Bu yükselişte bankacılık endeksinde yoğun yabancı satışları olması ve yabancıların elinde yoğun olarak bulunan hisse senetlerinde satış yapmaları nedeniyle yükseliş olmaması, sığ hisse senetlerinde büyük yükselişlere yol açmış ve sosyal medya üzerinden hisse pazarlayan manipülatörleri de zengin etmişti.

Geçen hafta piyasanın zig zag çizmeye elverişli olduğunu söylemiştim. Zig zag lı dikiş nasıl sağlam ise zig zaglı piyasa noktaları da çıkışlar için sağlam direnç, düşüşler için ise sağlam destek demektir.Çünkü maliyet oluşur.

Yeni bir güçlü talep dalgası gelmez ise ikili tepe aşılamaz ve onun olması için gereken şartlar yok demiştik.Dediğimiz oldu. Piyasa döndü. Türk piyasalarının şansı ABD vs gelişmiş piyasalar kadar şişmemiş olması.Asıl balon Nasdaq ta patlayacak ve ABD ‘de sokaklar bu kış evsizlerle dolacak gibi gözüküyor.Onları görünce aynı pandemide olduğu gibi kendi halimize şükredebiliriz.

Mal alıcıya verilir, işlem hacmi düşüşü ise bir nevi fren demektir. Piyasa hızlı düştüğü için hevesli alıcılara mal verebilmek umuduyla zig zag yapmaya devam edebilirler. Piyasada kağıt bazında hareketler devam edebilir.

Altında düşüşün başladığını düşünmüyorum. Sağlam çıkışlar için bu tür düzeltme hareketleri kısa vadeli yatırımcıları silkeler ve altın uzun vadeli alternatifsiz rezerv para olmak üzere yoluna devam eder diye düşünüyorum. Kısa vadede kazanmış görünen güçlerde dengeler tekrardan değişirse piyasalardaki yansıması sert olacaktır. Bu yüzden ABD’yi ve namus meselesi yaptığı petrol fiyatlarını izlemeye devam edeceğiz. Venezuella operasyonu kısa vadede petrol fiyatlarına olumlu olumsuz etkisine göre her an gündeme gelebilir. Türkiye gibi ülkelerde rezerv para etkisini sürdürerek, vatandaşın güvensizlik ortamından fayda sağlayan dolar, altındaki yükselişi frenlemeye çalışıyor. Dolarda 7.80 ler direnç bölgesi ve kısa vadede aşılması zor.

Piyasadaki 985 noktası tekrar denenirse destek noktası olarak çok güvenilmemeli. Ama sert düşüşler için önce alıcılar doymalı. Henüz doymadılar ve her tepki çıkışı alıcılar gelebiliyor. O yüzden kısa vadede sert hareketler ancak yurtdışı kaynaklı yaşanabilir. Tren yokuş aşağı iniyorsa en arkadaki vagona yürümek çok fayda etmeyecektir. DOĞRU TRENE BİNMENİZ DİLEĞİYLE İYİ HAFTALAR

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.