İçeriğe geç

Kapalı tahta yatırımcısı ümidini kesmeli mi?

Geçenlerde eski borsacı bir arkadaşımla geçmiş günleri ,derneği nasıl kurduğumuzu ve piyasa için nasıl mücadele ettiğimizi konuştuk. Israrla ‘yaz bunları Ali, vatandaşta bilsin ,en azından kapalı tahta mağdurları için yaz’ dedi. Kendisini kıramadım, hikaye şöyle başlıyor…

BORYAD Borsa Yatırımcıları Derneği’ni  2001 yılında Üsküdar ’da kurduk. Büyük ümit ve hevesle, içinde eğitim salonu da olan büyük bir ofis tutmuştuk ve dışarıya da  2 metreye 20 metre kocaman bir tabela asmıştık…Ana cadde üzerinde olan ofisin önünden gelen geçen arada dermeğe uğrayıp çay-kahve içen çok olurdu.

Yatırımcılara dersler verip, borsayı anlatıyorduk. AK Partinin kurulma aşamasıydı, Sayın  Başbakanımız da komşumuz olduğu için yoldan geçerken  tabelayı görmüş ve danışmanına mutlaka irtibat kurun demiş . İlk temaslarımız böyle başladı Başbakanımız ile…Emniyet mahallesinde ,alt katında büyük bir gemi maketi olan ,çekme katlı o mütevazi özel ofisinde çok çayını içtik, danışmanlarıyla konuştuk, fikirlerimizi, projelerimizi anlattık

Henüz Başbakan olmamıştı.  Vatandaş ile iletişim için çok büyük bir eksik olan iletişim merkezleri , hiçbir siyasi partide yoktu ve aslında çok gerekliydi. Başbakanımız konu kendisine iletildiğinde çok hızlı karar verdi  ve çok kısa bir süre içinde bu merkezi  açtı….444 25 44 ,Ak Parti iletişim merkezi ,paylaştığımız projelerin ilk ’idir. Bizlere, O zamanki Ekonomi Bakanımız olan Ali Babacan’a ulaşmamızı ve projelerimizi anlatmamızı tavsiye etmiştir. Ali Bey çok çalışkan ve zeki biri ,gerçekten çok iyiniyetli ve çalışkan bir ekiple çalışıyordu . Özel Kalem Müdürü Mustafa Rumeli ve Basın Danışmanı Halit Ertuğrul gece gündüz sürekli mesaideydi… hükümet  yeni, bakanlar yeni, sorunlar büyük , borç sarmalı  büyük ,her hazine ihalesi öncesinde bir çok hazırlık yapılmalıydı…Bir de Irak savaşı patlamaz mı? O kritik dönemde,o  kadar büyük dertler çözüldü ki, bu süreçte emeği geçenleri anmadan  da olmuyor.

Başbakanımızın bize sadece Türkiye’de değil, yatırımcının uluslararası platformda tanıtılması, uluslararası yatırımcı federasyonlarında Türkiye’nin güçlü bir şekilde temsil edilmesi,  tavsiyeleri  olmuştur. Bu tavsiyelere biz de inandık ve çalıştık. Uluslararası alanda ülkemiz, tüm yatırımcı platformlarında BORYAD’ ın asil üyeliği ile temsil edilmektedir. Biz sözümüzü tuttuk.

Kapalı tahtalar Başbakanımıza anlatıldığında, Başbakanımız talimat verdi ,Kapalı tahtalar bu hükümetten önce oluşmuştu ama bu hükümet çözebilirdi ve çözüm için bizim başta Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener olmak üzere ,M.Ali Şahin, Kemal Unakıtan ,Hilmi Güler,Ali Babacan ve bir çok bakan ile görüşmemizi sağladı. Allah  kendisinden razı olsun…O dönem Göltaş Çimento ‘da TMSF farklı bir yöntem uyguladı ve yatırımcıyı mağdur etmedi. Kapalı tahtalar ile ilgili sorunların çözümü için,SPK tarafından çözüm önerileri kanun teklifleri hazırlandı .SPK Başkanı Doğan Cansızlar da çok uğraştı. Ama bu arada Uzan Dosyası patladı. AK Parti döneminde ilk ve tek kapalı tahta mağduriyeti  ÇEAŞ ve KEPEZ Elektrik A.Ş ‘nin imtiyazının iptali ,bunun sonucunda oldu.

Bu mağduriyet Uzan grubuna yarar sağlamayacak bir şekilde nasıl çözülürdü?Başbakanımızın talimatıyla SPK tarafından bir kanun teklifi hazırlandı.Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener  Ve Ak Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay çok uğraş verdiler, ama TBMM tatil oldu ve yeni döneme kaldı. Sonrasında Abdullatif Şener kabineden ayrıldı.

Ama yarım kalan süreci tamamlamak için bizim meclis maratonu devam etti. Uzanların da uluslararası tahkimdeki davaları…davalar bitse de bir çözüm  yolu bulunsaydı. Şu an Enerji Bakanımız olan Taner Yıldız ,o zamanlar TBMM Enerji Komisyonunda idi. Kendisi de konuyu iyi bilir, TBMM ‘de, hem Plan Bütçe’de hem de Enerji Komisyonunda bu konuda bir çok konuşmamız olmuş ve kayıtlara geçmiştir. Uzanlar  tahkimde davayı kaybettiğinde,  temyiz etmeden önce , Enerji Bakanlığı bu sorun Uzanlara örnek teşkil etmeyecek şekilde nasıl çözülür diye bizleri davet etti. Anlattık …ama Uzanlar davayı temyiz etti.

Geçenlerde kontrol ettim, 100 den fazla TBMM ve Ankara ziyareti gerçekleştirmiş. Kabinedeki bir çok bakanla  görüşmüşüm. Muhalefet kanalında Genel Başkanlar düzeyinde ,milletvekilleriyle ,komisyon üyeleriyle bir çok görüşme yapmışım. Onların da çabalarını unutamam onu ayrı bir yazı konusu yaparım. Emeği geçen konuyu dile getiren gazeteciler, çözüm  çalışan o kadar çok kişi var ki, gerçekten teşekkürler…hepsinin ismini teker teker yazmak isterim ama illa ki unutulan olacaktır. 400 bin küskün yatırımcıyı kazanmak için çok çaba harcadık …ümidimizi hiç kaybetmedik …Haklı bir mağduriyet söz konusuydu ve konu vicdanları yaralıyordu. İnanıyorum bu sorun bir gün çözülecek ama ummadık bir anda bir aksilik çıkıyor ve yarım kalıyor…zamanının gelmesini bekliyor.

Gelinen noktada Sayın Başbakanımız yoğun, ben ise yorgun durumdayım. Kendisinin tekrardan  bir  talimat vermesini heyecanla bekliyorum…400 bin mağdur yatırımcının duaları onunla beraber. Bu sorun çözülsün de, ben  de BORYAD Başkanlığını artık yeni bir arkadaşıma devredeyim.

Sayın Başbakanım, 12 senedir BORYAD Başkanıyım… beni bu yükten kurtarın lütfen ,ben sözlerimi tuttum ve görevimi yaptım, ama mağdurlar halen mağdur …Bu kilidi sizden başka kimse çözemez….Mağdurlar için , sizden yardım bekliyorum ve yardım edeceğinizi biliyorum, Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Saygılarımla…