İçeriğe geç

Kamu halka arzları mı geliyor? Borsa İstanbul halka arzı hızlanacak mı?

Son dönemde Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine bakıldığında 350 bin yatırımcının borsaya girdiği görülüyor. Hükümete yakın kaynaklardan aldığım bilgiye göre, yeni yatırımcıların küçük hisse senetlerinde ortaya çıkabilecek olası mağduriyetlerini önlemek ve yeni yatırımcıların piyasaya kazandırılmasını sağlamak amacıyla uzun zamandır önerdiğimiz kamu iştiraki halka arzlarına hız verilecek.

Yeni halka arzlar için kamu tarafında, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kotasyonu yapılmış hazır şirketler bulunmakta, Bunun yanında Borsa İstanbul hızlı bir şekilde halka arz edilebilir. Takasbank’ta aynı şekilde hazır bir kurum.

Diğer taraftan EPİAŞ Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ), halka arzı yapılabilecek diğer bir borsa olarak ön plana çıkabilir.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) yönettiği eski adı Boydak Holding olan Erciyes Anadolu Holding’in de 2020 de halka arz planları var. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, holdingin önemli markalarından İstikbal Mobilya’nın 2020 sonuna kadar halka arz edileceğini söylemişti.

Geçmiş yıllara baktığımızda kamu kurumlarının orta ve uzun vadede yatırımcıya kar ettirdiğini ve batmadığını gözlemledik. Bu yüzden kamu iştiraki olan kurumların halka arzının bu dönemde faydalı olacağı yönünde görüşlerimizi de sunduk.

Hazine ve Maliye Bakanlığı alternatif finansman kaynakları ile çok ilgili, halka arzlara da olumlu bakılıyor.

Belediyelere ilişkin bir yasal düzenleme yapılırsa, belediye iştiraklerinin de halka arzı söz konusu olabilecektir. Faizlerin düşmeye devam edeceği düşünülüyorsa, borsanın derinliğini arttırmak için küçük ve orta boyuttaki şirketlerle kamu halka arzları faydalı olacaktır.