İçeriğe geç

Facebook’tan Para Kazanma Dönemi Başlıyor

Para bir ülke merkez bankasının vadesiz borç senedidir. Anında tahsili mümkün olduğu için elden ele dolaşan bir senet. Hani dolar yakıyorsunuz ya Amerikan Merkez Bankasının borcunu azaltıyorsunuz, farkında olmadan… Sanal paranın ise karşılığı yoktur. Ne kadar üretilebileceği vs white paper denen bir sözleşme ile belirlense de bunun hukuki bir dayanağı da yoktur. Kaç çeşit olacağı konusunda da bir sınırlama yoktur.

Para bir ülke merkez bankasının vadesiz borç senedidir.Anında tahsili mümkün olduğu için elden ele dolaşan bir senet. Hani dolar yakıyorsunuz ya Amerikan Merkez Bankasının borcunu azaltıyorsunuz, farkında olmadan…
Sanal paranın ise karşılığı yoktur. Ne kadar üretilebileceği vs white paper denen bir sözleşme ile belirlense de bunun hukuki bir dayanağı da yoktur. Kaç çeşit olacağı konusunda da bir sınırlama yoktur.
Bu da ekonomi kurallarına göre arz sonsuz talep ise insanların mal varlığı ile sınırlı bir durumu ortaya koyuyor ki, pazar olarak aslında bunun teorik olarak başarılı olması mümkün değildir. Ancak derin devlet,mafya,kartel sistemleri için her türlü kolaylığı sağlayan kimin ne kadar parası olduğunu belirlemenin mümkün olmadığı, gizli büyük para transferlerinin yapılabildiği bu sistem piyasa dolandırıcılığı için de kullanmaya son derece elverişlidir.
Bitcoin diye bir merkez para birimi oluşturup onun miktarını sabit tutup diğer tüm sanal paraları bitcoin üzerinden bir değere tabi tuttular. Böyle olunca bitcoin patlama yaptı tabii ki.
Bir de bunun üstüne blockchain denen düğüm üstüne düğüm atılan kontratları çıkarıp madencilik dedikleri olay ile nerdeyse bir ülke kadar elektrik harcayarak,yüzbinlerce bilgisayar ile düğüm atmaya başladılar. Atılan düğüm sayısı ne kadar fazla ise para o kadar kuvvetli oldu. Sanal bir filiz ağaç oldu yakında orman olacak. Blockchain platform olarak her düğümü herkesin görebileceği şekilde çalışıyor bu da bir süre sonra haber portalı olarak kullanılırsa dünyada hiçbir şeyin gizli kalmayacağı bir döneme geçileceğini anlatıyor. Belki de bu yüzden bu çağa bu ismi vermişlerdir.
Tam bu noktada libra ortaya çıkıyor Facebook un sanal parası,aslında lira ile aynı kökenden geliyor çünkü roma imparatorluğunda Libra, ağırlık birimi (327,45 gram )olan Roma Poundunun adıdır. Diğer yandan Pound kelimesi de Latince pondus (ağırlık) kelimesinden türemiştir. Aynı zamanda değerli metallerin ölçümünde ağırlık birimi olarak kullanılmış ve böylece de para birimi haline dönüşmüştür. Libra 327,45 gram bakıra eşdeğer para birimi olarak kullanılmış. Osmanlı’ da bunu ticarette çok kullandığı için akçenin yerini lira almıştır.
Şimdi bir para birimine bir anda milyarlarca kullanıcı nasıl yaratılır? Facebook ‘ta önce bedava dağıtır sonra her beğeni ve paylaşım için talep ederseniz, milyarlarca insan kontrat yaptığında diğer paraların 5 yılda yaptığını 5 günde yaparsınız. Bir anda herkesin kullandığı bir para olur. Facebook ayrıca beğeni ve paylaşıma libra ödeyecek. Facebook zaten reklama para alıyor bunu gerçek paraya bu sayede dönüştürür. Sonra önce McDonald’s Sonra diğer alışveriş platformları derken herkes cebindeki parayı unutur ve Libra’ya geçer. En kolay biz geçeriz adı da yabancı değil. Bir süre Sonra kimse kimlik kartı bile taşımaz Facebook profili kimlik olur,ehliyet olur, tapu belgesi bile olur… Gelecek hızlı bir şekilde geliyor. Yapay zeka,robot teknolojisi çok hızlı gelişiyor biz sadece seyrediyoruz… Bu arada facebook librayı bitcoin e sabitleyecekmiş,yani artıp düşmeyecek bu da güven sağlama açısından önemli. Ama bitcoin sabit değil 🙂