İçeriğe geç

Bardağın sadece dolu tarafını görmek, iyimserlik dalgası, risk iştahı ve trenin son vagonuna binen kişi olmak…

“Herkes alırken SAT, herkes satarken AL”

Borsadan büyük para kazanmanın formulü budur ve kısa zaman önce tekrar doğruluğunu gösterdi. Borsalarda rekor seviyeye çıkan yüksek işlem hacimleri beni hep korkutmuştur. Çünkü bilirim ki mal alıcıya verilir. Alıcı yüksek işlem hacmiyle gelir.

İkinci korkutan olay siyasetçilerin borsa yükseldi diye konuşmaya başlamasıdır. Tarihte bu tür konuşmalar ve sonrasında yaşananlara bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Üçüncü korkutan olay, dolar çok düşecek şeklinde konuşan yalakaların sayısının artması ve abuk subuk rakamlardan bahsedilmesidir. Zamanında 1 liranın altına bile gelecek diyenler oldu. Yanılan ekonomistlerin yükselmesi, en büyük seviyede danışılan olması ise yeni bir olay değil.

Dördüncü korkutan olay, Wall Street’in şımarık bankerlerinin yeni destek paketleri talepleri, bunların hiç bir zaman yetinmemesi zaten bilinen bir olay ama bu nedenle yüzde 7-8 lik tek günlük sert düşüşler ile FED’i şantaj ve tehdit içeren hareketlere girişmeleri tehlikeli…sert düzeltme hareketleri piyasayı bozar. Şimdi de eksi faiz ve yeni paketler açılması gündemlerinde, istedikleri verilmezse çok sinirli oluyorlar.

Dünyada artan likidite, düşen faizler nedeniyle alternatifsiz kalan yatırımcıların borsalara yönelmesi ve devlet teşvikleri, borsalar için çıkışı yaratan unsurlar oldu, borsanın düştüğü eski yerine geleceğini ve bu hareketin çok hızlı ve V şeklinde olacağını aksi halde bankalar dahil kapitalizmin ana unsuru olan bir çok uluslararası finans kurumunun zora düşeceğini yazmıştım. Düşen petrol fiyatlarının da önlenmesi gerekiyordu ve Altın çok fazla çıkmamalıydı, sistemin devamı için. Şu an tüm dünyada reel değerinin çok çok üstünde olan hisse senetlerine yatırım yapan finansal cahillikte sınır tanımayan bireysel yatırımcılar var. Bu akım bizim borsamızda geçmiş dönemlerde yaşandı ve yaklaşık 3-4 ay içinde paralarını kaybedip gittiler.Bu süreç dünyada daha da hızlı yaşanabilir özellikle ABD piyasaları günlük fiyat marjının olmaması nedeniyle çok hızlı kayıplara neden olabiliyor. Yani bizim piyasada eti döner gibi ince ince keserken, orada direk T-bone dedikleri kiloluk etleri mangala atıyorlar şeklinde bir benzetme yapabiliriz.

Bundan sonrası artık hisse bazında seçici olma dönemi ve yatırımcılar elindeki hisseyi ancak ellerinde kaldığı zaman incelemeye alışmışlar, bu sürece yakın mıyız?

Havayolları şirketleri devletin daha fazla desteğine ihtiyaç duyacaklar, sonra turizm şirketleri ve otelciler…Otomotivi dünyada zor günler bekliyor ve enerji fazlası oluşacağı için, petrol, doğalgaz ve elektrik…Üretim 4-5 aylık talep birikmesi nedeniyle patlama yapması gerekirken ve satışlar çok daha iyi noktalara gidebilecekken yetersiz kalıyor. Çünkü teşvikler, devletleri ayakta tutan ve oluşturan geniş halk kitlelerine değil, lüks ve şatafat ile batıran sistemin sahiplerine gidiyor.

Devlet nehirlerle beslenen bir göl gibidir. Nehirleri oluşturan halktır. Tüm dünyada işsizliğin patlama yaptığı bir noktada nehirler kesilmiştir. Siz hala gölün suyunu denize vermeye devam ediyorsunuz.

Türkiye genç nüfusu, jeopolitik konumu, toprakları, yerel tohumları ve yerel ırk hayvanları ile dünyanın yönetiminde daha çok söz sahibi olması gereken, bir ülkedir. Hayali finansal tablolar yerine gerçekten üretimden, yeniden geliştirmeden ve yeni ürünler yaratmaktan, yana doğaya ve çevreye saygılı, insan hakları konusunda çok duyarlı bir ülke modeline geçmeliyiz.

Hayatımızı doları düşürmeye adamayalım, biz gerçekten üretirsek doları kimse hesabında tutmaz zaten. Ekonomiyi verilerle değil, kitlelerin cebinde gerçekten dolu olan paralarla, yüksek istihdamla ayağa kaldırabiliriz.

TEK YAPILMASI GEREKEN GLOBALİST KARTELLERE DUR DEMEK…

Biz bize yeteriz diyorduk ya, işte siz yetin kendinize dediler ve Turkcell’de inanılmaz bir fiyata hisselerini varlık fonuna sattı İsveç / Finlandiya ortaklığı Kamu şirketi ve aslında devletler tarafından verilen bir mesajdı bu. Artık kendi kendinize yetin.

Türkiye kendi kendine de, kendisinden liderlik bekleyen Türk dünyasına yetecek ve ortak bir ekonomik kalkınma modelini kurabilecek güce sahiptir. Bunun yanında komşu coğrafyalarda da kendi parasını kullanılır hale getirebilecek potansiyeli vardır. Irak, İran, Gürcistan, Suriye, Libya gibi… Ancak güç; liyakat, bilgi ve tecrübe sahibi, risk alabilen ekiplerle yola çıkılırsa elde edilir. Siyasi atamalarla, salla başını al maaşını zihniyeti en güçlü iktidarları bile yok eder.

MISIR SAVAŞA MI HAZIRLANIYOR?

Zamanında İsrail’den yediği tokadın izi hala yerinde duran Arap ordusu, Türk’ ün şamarını yerse beş parçaya bölünecek ülkesinin ne hale geleceğini düşünmeden, dünyada üstünlüğünü kaybetmiş bir sömürü düzeninin son parçalarının telkini ile komşu ülkenin topraklarına göz dikebiliyor. Libya ordusu ve içinde destek veren Türk unsurlarının karşısında bir savaşa hazırlanan bu ülkenin önümüzdeki dönem ne kadar cesaretli olabileceğini göreceğiz.

BORSALAR ÇİFT TEPELERDEN NEDEN GERİYE DÖNER?

Çünkü insanlar kaybettikleri parayı kurtardıklarında, dua edip kaçıyorlar.Daha fazla bekleyip risk alma gibi bir psikoloji olmuyor.Bu da bizim teknik analizde çift tepe direnci dediğimiz direnci oluşturuyor.Bu noktada sisteme yeni para ve yatırımcı girişi gerekiyor.

Borsalara son dönemde finansal okur yazar olmayan büyük bir cahil kitle girişi oldu.Bunların arasında borsanın mevduat gibi sadece para kazandıracağını düşünen çok. Bu cahil kitle için ana para garantili borsa yatırım fonlarının kuruluşu ve tanıtımı yapılmalı.BU YENİ KİTLENİN PARA GÜCÜ ÇİFT TEPEYİ KIRDIRMAYA YETER Mİ? BUNDA ŞÜPHELİYİM.

DOLAR DÜŞER Mİ?

Bu soruya karşılık benim sorum şu olur, dolarla rekabet edebilecek yatırım araçları ne olur? Örneğin faizler artar mı? Hayır, ne pahasına olursa olsun, uzun bir dönem düşük faizleri daha da düşüren bir politika uygulamak zorundayız. TERSİ YÖNDE DOLARI DÜŞÜRME YÖNÜNDE YAPILACAK HER OPERASYON DOLARA DAHA DA GÜÇ VERECEKTİR. Devlet şunu görmeli ki dolar eğer düşerse vatandaşın döviz mevduatı da yükselmeye devam edecektir. Bu düşüş vatandaşın dolar alması nedeniyle geçici oluyor. Vatandaşa dolar sattıracak fırsatları vermek karşılığında kaybetmeyeceği ve güven duyacağı finansal enstrümanları vermek gerekir. Bu yüzden faizlerin düşmesine ve ekonomik büyüme, yüksek istihdama dayalı bir politika uygulanmalı. Doları düşürmeye yönelik değil.

ALTIN

ABD tarafından yapılan likidite artışları ve yeni açıklanmak zorunda kalacakları destek paketleri, negatif faiz ve dünyada her an tetiklenebilecek bölgesel savaşlar altını kuvvetli tutmaya devam edebilir. Her an bölgesel savaşlar yaşanabilecek bir ortam mevcut.

Sonuç olarak yazdıklarım kendi görüşlerim olup, yatırım tavsiyesi değildir. Not olarak ta şunu söyleyeyim sosyal medyada takip ettiğiniz ve size tüyo veren manipülatör hisseyi kontrol etmesine rağmen fiyatın ne olacağını bilemez. Atıyorum 1 liralık hisse senedi 3 lira olmuş, bu 9 olacak diyorsa inanmayın alıcı hangi noktada gelirse orada verip çıkacaktır. O YÜZDEN ONDAN DUYDUĞUNUZU ORADA BURADA ANLATIRSANIZ ONUN İSTEDİĞİ ORTAMI YARATIRSINIZ VE ALICIYA VERİR ÇIKAR,SİZİN HİSSE DE YÜKSELMEZ DÜŞER. Madem tüyo peşindesiniz bari adamın reklamını yapmayın, o sizin zararınıza çünkü.