İçeriğe geç

ABD seçimleri sonucunda piyasalarda neler olacak?

Tarihteki en zor seçimlerinden birini yaşayacak olan ABD’de, seçim öncesi kapsamlı bir teşvik paketi bekleyen Wall Street beklediğini alamayınca piyasaları bozan satışlar yaşanmıştı. Bundan iki hafta önceki yazımda seçim öncesi hem ABD hem de dünya piyasalarında satışlar olacağını ve dikkatli olunması gerektiğini yazmıştım. Trump’ın kazanmasını istemeyen grupların da hayli etkin satışlarının mevcut olduğu konuşuluyor. Diğer tarafta Avrupa’da tekrar kapanan ekonomiler, İngiltere ve özellikle Fransa’da yeterli olmayacağı düşünülen hastaneler söz konusu. Hepsi bir araya geldiğinde ise piyasadaki likidite bolluğu nedeniyle nerdeyse bitcoin gibi varlığa dayalı olduğu düşünülmeyen sadece fiyatın alıp satıldığı ve insanların dolandırıldığı hisse senetleri…tüm dünyada sanki aynı çete aynı işlemleri yapıyormuş gibi, yaşanan olay özetle sığ ve düşük hisse sayısına sahip hisse senetlerinde sert yükseliş ve ardından sert düşüşler.

ABD piyasaları teknik olarak ikili dip denebilecek yerlere oldukça yaklaştılar buradan bir yukarı tepki çıkışı yaşanması olası, bunun için de seçimleri bahane edebilirler. S&P ve NASDAQ % 3 civarında düşüşle bu seviyedeki ikili dipleri görebilirler. Bist 100 ise 1075 ile benzer şekilde …

ABD seçimlerinde, pandemi nedeniyle seçimlerin rekor düzeyde mektup ile yapılacak olması ve bu yüzden bir çok sahtekarlığa konu olabileceği ve Trump tarafından bu nedenle koltuğun devir edilmeyeceği yönünde kuvvetli söylemler mevcut. Hatta sokak savaşlarına hazırlık yapan alışveriş merkezi ve dükkanlar camlarını tahtalar ile kapattırıyorlar.

Avrupa’da ise her devletin pandemi sorunu ile beraber kendi sorunları da var .Fransa müslüman ülkeler tarafından yapılan boykot nedeniyle geri adım atmasına rağmen, ekonomisi pandemide yeniden kapanmayı kaldıramayacak kadar kötü…İsveç yurtdışına para kaçıran zenginlerini konuşuyor…bu bana pek yabancı gelmedi diyorum, herkes kaçırıyorsa nereye gidiyor bu paralar? o da ayrı bir yazı konusu. Avrupa Birliği yoğun bakımları yetersiz kalınca komşu ülkelere hasta transferi konusunda anlaştı ama sanırım son aşamada Türkiye’ye hasta gönderecekler. Tabii bizde de doğru önlemler alınmazsa aynı durumda düşmekten çokta uzakta değiliz. Türkiye’de hatalı istatistikler nedeniyle kitle bağışıklığının sanılandan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. En baştan beri griple mücadelede geleneksel Türk tipi beslenmenin faydasına inananlardanım kimisi de 5G baz istasyonları haritasını önüne koyup bak diyor ABD, Avrupa ve Çin bizde yok… Taksim tepebaşında denemeler yapıldığını ve rekorlar kırıldığını biliyorum aslında…İstanbul ,Ankara ve İzmir’de yapıldı.

Seçimlerde ikinci bir sürpriz olur mu? Anketlere göre zor… ancak üçkağıt olasılığı yüksek ve Trump hemen vazgeçmeyecektir. Vazgeçmemesi demek piyasada dalgalanma demektir işte Asıl sürpriz buradan gelebilir…TL dolarda ise Merkez Bankası ve Hükümetin elinde değişik silahlar var ve artık müdahale için başka tedbirler gelebilir. Dikkatli olun… Altında orta vadede yukarı gidiş sürer diye düşünüyorum, ABD’nin büyük baskısına rağmen buralarda kalabildi. Borsada düşüşe tepkiler olacaktır. Ancak ….

Yatırımcılara tavsiyem tekrar şu yönde ‘ borsada fırsatlar bitmez, dikkat edin paranız bitmesin.